


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 20 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -40 A |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Dissipation | 52 W |
| Threshold Voltage | -1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.715 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11 A |
| Rds On Max | 20 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Turn-Off Delay Time | 43 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 21 ns |
| Rise Time | 11 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 24 nC |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 222
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13136
Ext.Price$1.13136
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13136 | $1.13136 |
| 10 | $0.92237 | $9.22370 |
| 25 | $0.85020 | $21.25500 |
| 50 | $0.78368 | $39.18400 |
| 100 | $0.72236 | $72.23600 |
| 300 | $0.66499 | $199.49700 |
| 500 | $0.61217 | $306.08500 |
| 1000 | $0.58006 | $580.06000 |
